آموزش

۷ ترفند برای افزایش امنیت ایمیل

7 ترفند برای افزایش امنیت ایمیل
نوشته شده توسط مهرداد قربانی

در دنیای پیشرفته امروزی اکثر ما از به صورت آنلاین کارهای خود را انجام می‌دهیم و غالب اطلاعات ما و حتی بسیاری از نامه نگاری‌ها از طریق ایمیل صورت می‌گیرد، بنابراین امنیت ایمیل شما و حساب کاربری که در شبکه‌های مختلف اجتماعی دارید بسیار مهم است. از آنجایی که ایمیل‌ها حاوی اطلاعات شخصی زیادی هستند، بنابراین تبدیل به هدفی مناسب برای هکرها شده تا با دزدی اطلاعات و خرید و فروش هویت افراد، کسب درآمد کنند. ایمیل‌ها اغلب حاوی اطلاعاتی مانند رمز ورود به حساب‌های بانکی مختلف یا حساب‌های کاربری که در شبکه‌های اجتماعی مختلف دارید هستند بنابراین اهمیت بسیار زیادی دارد که از اطلاعات شخصی که در ایمیل دارید محافظت کنید و مسئله افزایش امنیت ایمیل خود را بسیار جدی و مهم قلمداد کنید و به آن اهیمت دهید. در مطلب امروز مجله می مگ به شما ۷ روش از بهترین ترفندهایی که می‌توانید برای افزایش امنیت ایمیل خود به کار ببرید را به شما آموزش خواهیم داد، در صورتی که شما هم راه حل دیگری برای افزایش امنیت ایمیل می‌شناسید، می‌توانید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

۱٫ انتخاب رمز عبور سخت و پیچیده برای افزایش امنیت ایمیل

اولین قدم در افزایش امنیت ایمیل ، این است که رمز عبور خود را ترکیبی از حروف و اعداد پیچیده و سخت انتخاب کنید. از انتخاب رمز عبورهای ساده مانند اسم خود یا تاریخ تولدتان پرهیز کنید. رمز عبور خود را به کسی نگویید و آن را ترجیحا جایی یادداشت نکنید به خصوص اگر حساب‌های بانکی شما به این ایمیل وصل باشد، باید دقت بیشتری در انتخاب رمز عبور خود داشته باشید. بهتر است به صورت دوره‌ا ی رمز عبور خود را تغییر دهید و هربار از یک ترکیب متفاوت استفاده کنید. در ضمن لازم به ذکر است که رمز عبور اکانت‌های مختلف خود را متفاوت تعیین کنید و از اتخاب رمز عبور یکسان برای همه اکانت‌های خود جدا خودداری کنید.

۲٫ بروزرسانی نحوه بازیابی اطلاعات حساب

معمولا شما می‌توانید برای ورود به ایمیل خود، یک سوال شخصی که فقط شما پاسخ آن را می‌دانید در نظر بگیرید. غالب این سوالات مربوط به زندگی شخصی شما است و معمولا افراد بسیار نزدیک به شما پاسخ این سوالات را می‌دانند. از آنجایی که اغلب این سوالات در مرحله بازیابی اطلاعات کاربری از شما پرسیده می‌شود، می‌توانید به صورت دوره‌ای ، سوال و پاسخ آن را عوض کنید تا از امنیت ایمیل خود مطمئن شوید.

۳٫ خارج شدن از ایمیل

3. خارج شدن از ایمیل

اغلب پیش آمده که ما از یک کامپیوتر یا سیستم دیگر برای ورود به ایمیل خود استفاده کرده و بعد فراموش کنیم از حساب خود خارج شویم. عدم خروج از حساب کاربری و ایمیل، زمانی که از سایر کامپیوترها استفاده می‌کنید خطر هک شدن حساب شما را افزایش می‌دهد. با این حال بهتر است همیشه چه در زمان استفاده از سیستم شخصی خود یا کامپیوتر دیگران، بعد از اتمام کار از ایمیل خود خارج شوید و این کار را تبدیل به عادت خود کنید.

۴٫ از رمزعبور دو مرحله‌ای استفاده کنید.

یکی از بهترین راه‌های افزایش امنیت ایمیل ، استفاده از رمز عبور دو مرحله‌ای است. در این نوع از رمز عبور، در هنگام وارد شدن به ایمیل، در دو مرحله، یکی ابتدا از شما رمز عبور را می‌خواهد و مرحله بعدی از شما وارد کردن کد امنیتی که به تلفن همراهتان ارسال می‌شود را می‌خواهد، تا بتوانید به ایمیل خود دسترسی پیدا کنید. با فعال کردن این ویژگی حتی اگر کسی هم رمز عبور شما را داشته باشد نمی‌تواند به اطلاعات ایمیل شما دسترسی پیدا کند.

۵٫ تاریخچه ورود به ایمیل را بررسی کنید.

بررسی تاریخچه روزهایی که به ایمیل خود وارد شده‌اید و این که دقیقا از کجا به ایمیل خود دسترسی پیدا کرده‌اید، روش خوبی برای افزایش امنیت ایمیل شما است. با این کار می‌توانید متوجه شوید چه کسی و در چه تاریخی بدون اطلاع شما وارد ایمیل شده و دقیقا بدانید از چه دستگاهی برای ورود به ایمیل استفاده کرده است.

۶٫ ساده نباشید.

اگر شما ایمیلی با محتوای لینکی برای ریسیت کردن رمز عبور ایمیل خود دریافت کرده‌اید؛ بدون این که اصلا برای این کار اقدام کرده باشید، بهتر است هرگز ایمیل را باز نکنید و وارد لینک نشوید، زیرا اغلب این ایمیل‌ها از طرف هکرها است. برای افزایش امنیت ایمیل خود بهتر است اسپم ایمیلتان را گاه به گاه پاک کنید و اصلا ایمیل‌های ناشناسی که حاوی لینک هستند را باز نکنید.

۷٫ ایمیل‌های خود را رمزنگاری کنید.

گاهی شما مجبور هستید اطلاعات حساسی را از طریق ایمیل ارسال کنید. در چنین حالتی امنیت ایمیل موضوع بسیار مهمی است، زیرا اطلاعات شما باید در محیطی بسیار امن انتقال پیدا کنند. به خصوص اسناد بانکی یا هویتی حساس باید تحت امنیت بالایی ارسال شوند. در چنین حالتی برای افزایش امنیت ایمیل خود می‌توانید محتوای ایمیل را رمزگذاری کنید و اطلاعات را در قالب یک فایل زیپ یا فایل فشرده رمزگذاری شده ارسال کنید و بعد به شخص گیرنده این رمز را ارسال کنید.

کلام آخر

امروزه دزدی اطلاعات و خرید و فروش هویت در بازار سیاه تکنولوژی بسیار رواج پیدا کرده است و در صورتی که شما به افزایش امنیت ایمیل خود یا سایر حساب‌های کاربری که در شبکه‌های مختلف دارید اهمیت ندهید ممکن است قربانی این جرائم اینترنتی شوید. شاید در مراحل اولیه این گام‌هایی که برای افزایش امنیت ایمیل خود انجام می‌دهید بسیار وقت گیر باشد، اما در نهایت ارزش امنیتی که برای شما به ارمغان می‌آورد، را دارد.

درباره نویسنده

مهرداد قربانی

ارسال نظر